Ponad 9 milionów na Świątynie Opatrzności Bożej
Dodane przez Pablo dnia
Ponad 9 milionów złotych zebrano w tym roku na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Tyle pieniędzy zebrano przez 10 miesięcy, od stycznia do października - ujawnił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz
Aż 3,5 mln złotych podarowali wierni wrzucając pieniądze do puszek kościelnych podczas obchodów Święta Dziękczynienia w czerwcu. Regularnie na budowę świątyni swoje datki wpłaca 30 tysięcy stałych darczyńców. Kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że bardzo ważne jest jak najszybsze otwarcie muzeum Jana Pawła II, bo choć nie znany jest jeszcze dokładny termin, ale kanonizacja polskiego papieża jest coraz bliższa.

Jak poinformował metropolita warszawski, w tej chwili trwają prace nad ukończeniem kopuły budynku. Dach, który zwieńczy Świątynię Opatrzności Bożej ma powierzchnię 3,2 tys. metrów kw., i około 30 metrów wysokości. Kopuła już w części pokryta jest blachą miedzianą. Na jej szczycie będzie umieszczony szklany świetlik.

Budowę Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto w 2002 roku na warszawskich polach wilanowskich jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". W skład Świątyni wchodzi multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod Świątynią Opatrzności Bożej znajduje się Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowani są m.in. ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.